Outdoor T/F Honor Roll (2010-present)

Honor Roll performances from the 2020/2021 T&F season are listed below. 0.24 seconds have been added to HT performances to approximate FAT. We will show HT conversions for sprints (100m, 200m, 100/110mH, 300mH) on the annual list, but will only include FAT performances on the archived lists.

Other notes:

* Honor Roll performances from 2010-2020 have been archived as links and only include that year’s senior class performances.

* For 2021-forward, PRs will be included by class and will include previous year performances. 

* Honor Roll changes for 2021-forward: Girls HJ moved to 5-1, from 5-0 and Girl’s LJ moved to 16-8 from 16-6. 

100m:

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

10.74 – Noah Sanders, sr Gettysburg, 4/8/21 @Dover

10.77 – AJ Virata, sr Red Lion, 5/13/21 YAIAAs

10.78 – Kristian Phennicie, jr Dallastown, 5/29/21 PIAA AAA States

10.81 – Tanner Hess, sr Hempfield, 4/6/21 @Hempfield

10.81 – Eniayo Ogunranti, sr State College, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

10.84 – Randy Fizer, sr Red Lion, 5/22/21 D3AAA Champs

10.84 – Jayden Jones, sr Chambersburg, 5/11/21 @Carlsile

10.86 – Ethan Capitano, sr Wilson, 4/17/21 Leonard Stephan Invitational

10.89 – Nolan Larkin, sr Wyomissing, 4/6/21 @Conrad Weiser

10.89 – Nicholas Singleton, jr Governor Mifflin, 4/16/21 Twin Valley Invite

10.94 – Isaiah Houser, sr Shippensburg, 3/30/21 @Shippensburg

11.00 – Carson Franks, sr State College, 5/20/21 D6AAA Champs

11.01 – Nick Marinak, sr Penn Cambria, 5/7/21 Mt. Lion Classic

11.02 – Dan Uchendu, sr Wilson, 4/6/21 @Wilson

11.02 – Jameron Johnson, so Cedar Cliff, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

11.03 – Syrell Burgos, jr ast Pennsboro, 5/8/21 Stan Morgan

11.07 – Anthony Mansfield, jr Palmyra, 5/21/21 D3AAA Champs

11.08 – William Shoemaker, sr Littlestown, 4/13/21 @Littlestown

11.09 – James Jaisingh, sr Cumberland Valley, 3/30/21 @Cumberland Valley

11.09 – Nico Wright-Phillips, so West York, 5/21/21 D3AAA Champs

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024

11.93 – Laila Campbell, fr Spring Grove, 5/29/21 PIAA AAA States

12.24 – Katie Urbine, so Solanco, 4/19/21 @Lampeter Strasburg

12.24 – Jianna Long, fr Ephrata 5/5/21 @Ephrata

12.31 – Hailey Rios, jr Somerset, 5/7/21 Mt. Lion Classic

12.36 – Aliyah Serrano, sr Conrad Weiser, 4/17/21 Leonard Stephan Invitational

12.43 – Emily Calamia, jr CD East, 5/4/21 @CD East

12.44 – Halle Engle, jr Mechanicsburg, 4/13/21 @Cedar Cliff

12.46 – Amanda Gwinn, sr Huntingdon, 3/30/21 @Philipsburg-Osceola

12.49 – Jillian Sydnor, so Shippensburg, 5/10/21 GA Last Chance Invite

12.49 – Natalia Holmes, fr Chambersburg, 5/21/21 D3AAA Champs

12.51 – Kamyah Wright, so JP McCaskey, 5/14/21 LL Leagues

12.52 – Jamie Swartz, jr Lower Dauphin, 5/8/21 Stan Morgan

12.53 – Tayah Warren, sr Chambersburg, 5/21/21 D3AAA Champs

12.54 – Gabby delPielago, so York Suburban, 4/27/21 @Eastern York

12.54 – Alivia Colgan, so Gettysburg, 5/4/21 @York Suburban

12.54 – Kaia Martz, sr Cocalico, 5/10/21 @Lampeter Strasburg

12.55 – Ella Ahner, jr Tulpehocken, 5/28/21 PIAA AA States

12.56 – Mia Boardman, jr Cumberland Valley, 4/27/21 @State College

12.56 – Elizabeth Schwarz, sr Kutztown @Kutztown

12.56 – Lyndi Wall, so Lampeter Strasburg, 4/19/21 @Lampeter Strasburg

12.57 – Chesney Saltsgiver, sr Tyrone, 5/7/21 Mt. Lion Classic

12.58 – Brooke Long, jr Altoona, 5/20/21 D6AAA Champs

12.59 – Marin Miller, jr Hollidaysburg, 5/11/21 @Altoona

12.61 – Camree Patterson, sr Red Lion, 5/12/21 YAIAAs

12.63 – Trinity Bellamy-Reid, sr CD East, 4/15/21 @Mifflin County

12.64 – Lillian Young, so Cedar Crest, 5/10/21 @Penn Manor

12.64 – Lucie DeSyon, so JP McCaskey, 5/10/21 @Manheim Township

12.64 – Grace Kane, sr Twin Valley, 5/13/21 BCIAAs

12.65 – Denee Hibbert, sr Exeter Township, 3/23/21 @Blue Mountain

12.65 – Jazmine Bennett, so Bishop McDevitt, 5/21/21 D3AAA Champs

12.67 – Ella Boback, jr Carlisle, 5/4/21 @Cumberland Valley

12.67 – Soleil Morrison, jr Hershey, 5/21/21 D3AAA Champs

12.69 – Catherine Arentz, so Wilson, 5/13/21 BCIAAs

12.69 – Riley Mulder, sr Dover, 5/12/21 YAIAAs

12.73 – Lindsay Husic, so Bishop McDevitt, 5/15/21 Mid-Penns

12.74 – Riley Ebersole, so Cumberland Valley, 5/4/21 @Cumberland Valley

12.74 – Chanel Hercules, so Fleetwood, 5/13/21 BCIAAs

12.74 – Rhyan Mitchell, so Carlisle, 5/21/21 D3AAA Champs

12.76 – Dajae Boardley-WIse, so Red Lion, 5/12/21 YAIAAs

12.78 – Makenzie Simpson, sr Saltsburg, 5/7/21 Mt. Lion Classic

12.79 – Anaya Johnson, sr Ephrata, 4/9/21 Sterling Hoffman Invitational

12.80 – Saige Musser, sr Cocalico, 3/29/21 @Garden Spot

12.80 – Sabreena Fahringer, jr Susquehannock, 4/15/21 @Kennard-Dale

12.80 – Bailey Popovich, sr United, 4/27/21 @Portage

200m:

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

21.51 – AJ Virata, sr Red Lion, 5/29/21 PIAA AAA States

21.62 – Kristian Phennicie, jr Dallastown, 5/29/21 PIAA AAA States

21.74 – Logan Zeiders, sr York Suburban, 5/4/21 @York Suburban

21.84 – Noah Sanders, sr Gettysburg, 5/4/21 @York Suburban

21.92 – Eniayo Ogunranti, sr State College, 4/27/21 @State College

22.02 – Isaiah Houser, sr Shippensburg, 5/15/21 Mid-Penns

22.10 – Randy Fizer, sr Red Lion, 4/3/21 Bruce Dallas Invitational

22.11 – Anthony Mansfield, jr Palmyra, 5/15/21 Mid-Penns

22.14 – Nico Wright-Phillips, so West York, 4/20/21 @West York

22.16 – Owen Linder, sr Conestoga Valley, 4/17/21 Leonard Stephan Invitational

22.16 – Carson Franks, sr State College, 5/15/21 Mid-Penns

22.16 – Jayden Jones, sr Chambersburg, 5/15/21 Mid-Penns

22.21 – David Williams, sr Cumberland Valley, 4/6/21 @Cumberland Valley

22.23 – Kaleb Brown, sr Wilson, 5/13/21 BCIAAs

22.29 – Quinton Townsend, jr Palmyra, 5/15/21 Mid-Penns

22.34 – Darren Cammauf, jr Manheim Township, 5/10/21 @Manheim Township

22.38 – Kadin Moore, sr Southern Huntingdon, 5/18/21 D6AA Champs

22.38 – Tanner Hess, sr Hempfield, 5/15/21 LL Leagues

22.44 – Isaac Burks, jr JP McCaskey, 5/10/21 @Manheim Township

22.46 – Ethan Capitano, sr Wilson, 4/17/21 Leonard Stephan Invitational

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024

24.11- Laila Campbell, fr Spring Grove, 5/22/21 D3AAA Champs 

25.32 – Ella Boback, jr Carlisle, 5/29/21 PIAA AAA States

25.34 – Kaia Martz, sr Cocalico, 5/10/21 @Lampeter Strasburg

25.42 – Madison Ziska, jr Schuylkill Valley, 5/28/21 PIAA AA States

25.43 – Aliyah Serrano, sr Conrad Weiser, 5/13/21 BCIAAs

25.44 – Kamyah Wright, so JP McCaskey, 5/14/21 LL Leagues

25.50 – Jianna Long, fr Ephrata, 5/15/21 LL Leagues

25.52 – Lucie De Syon, so JP McCaskey, 5/15/21 LL Leagues

25.63 – Jillian Sydnor, so Shippensburg, 5/10/21 GA Last Chance Invite

25.64 – Ella Ahner, jr Tulpehocken, 4/13/21 @Schuylkill Valley

25.71 – Soleil Morrison, jr Hershey, 5/22/21 D3AAA Champs

25.76 – Mia Brown, so Wilson, 5/1/21 Schuylkill Valley Invitational 

25.76 – Mia Boardman, jr Cumberland Valley, 5/4/21 @JP McCaskey

25.83 – Trinity Bellamy-Reid, sr CD East, 5/22/21 D3AAA Champs

25.84 – Gabby delPielago, so York Suburban, 5/4/21 @York Suburban

25.88 – Darrian Berkheimer, sr Altoona, 5/7/21 Mt. Lion Classic

25.89 – Riley Ebersole, so Cumberland Valley, 5/8/21 Stan Morgan

25.89 – Sabreena Fahringer, jr Susquehannock, 5/12/21 YAIAAs

25.94 – Shanelle Burrowes, sr Chambersburg, 4/27/21 @CD East

25.94 – Alivia Colgan, so Gettysburg, 5/4/21 @York Suburban

26.10 – Grace Kane, sr Twin Valley, 5/13/21 BCIAAs

26.12 – Natalia Holmes, fr Chambersburg, 5/8/21 Stan Morgan

26.14 – Lyndi Wall, so Lampeter Strasburg, 5/10/21 @Lampeter Strasburg 

26.16 – Jamie Swartz, jr Lower Dauphin, 5/8/21 Stan Morgan

26.18 – Riley Mulder, sr Dover, 5/12/21 YAIAAs

26.19 – Camree Patterson, sr Red Lion, 5/12/21 YAIAAs

26.23 – Denee Hibbert, sr Exeter Township, 5/4/21 @Daniel Boone

26.24 – Lillian Young, so Cedar Crest, 5/8/21 Stan Morgan

26.24 – Saige Musser, sr Cocalico, 5/10/21 @Lampeter Strasburg

26.28 – Anaya Johnson, sr Ephrata, 5/14/21 LL Leagues

26.34 – Elizabeth Schwarz, sr Kutztown, 5/13/21 BCIAAs

26.38 – Mackenzie Latchford, jr Tyrone, 5/28/21 PIAA AA States

400m:

Boys         2010-2014          2015-2019          2020-2024

47.77 – James Jaisingh, sr Cumberland Valley, 5/22/21 D3AAA Champs

47.93 – David Williams, sr Cumberland Valley, 5/22/21 D3AAA Champs

48.05 – Logan Zeiders, sr York Suburban, 5/7/21 Henderson Invitational

48.97 – Darren Cammauf, jr Manheim Township, 5/22/21 D3AAA Champs

49.14 – Noah Sanders, sr Gettysburg, 4/10/21 Coatesville Invitational

49.31 – Isaiah Houser, sr Shippensburg, 5/22/21 D3AAA Champs

49.92 – Ayden Summers, sr Altoona, 5/20/21 D6AAA Champs

50.06 – Sean Adams, jr State College, 4/27/21 @State College

50.06 – Tommy Bildheiser, sr Cedar Crest, 5/15/21 LL Leagues

50.25 – Joseph Grabill, sr Hollidaysburg, 5/20/21 D6AAA Champs

50.37 – Travis Bigham, sr Shippensburg, 5/15/21 Mid-Penns

50.55 – Colson Cutting, so Cumberland Valley, 515/21 Mid-Penns

50.62 – Justin Kaufman, sr Governor Mifflin, 5/15/21 BCIAAs

50.63 – Anthony Mansfield, jr Palmyra, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

50.65 – William DeYoung, sr Berks Catholic, 5/28/21 PIAA AA Champs

50.70 – DaShawn Gaither, sr South Western, 5/13/21 YAIAAs

50.74 – AJ Virata, sr Red Lion, 4/20/21 @Red Lion

50.78 – Kadin Moore, sr Southern Huntingdon, 5/18/21 D6AA Champs

50.99 – Jake Brungard, jr Camp Hill, 5/22/21 D3AA Champs

Girls         2010-2014          2015-2019          2020-2024

56.43 – Laila Campbell, fr Spring Grove, 5/22/21 D3AAA Champs

56.94 – Mia Boardman, jr Cumberland Valley, 5/15/21 Mid-Penns

56.99 – Riley Ebersole, so Cumberland Valley, 5/15/21 Mid-Penns

57.15 – Lucie De Syon, so JP McCaskey, 5/15/21 LL Leagues

57.34 – Kamiah Wright, so JP McCaskey, 5/22/21 D3AAA Champs

57.59 – Trinity Bellamy-Reid, CD East, 5/15/21 Mid-Penns

57.97 – Shelby Derkosh, jr Susquehannock, 5/22/21 D3AAA Champs

58.01 – Anna Posh, sr Twin Valley, 5/15/21 BCIAAs

58.28 – Madison Ziska, jr Schuylkill Valley, 5/15/21 BCIAAs

58.45 – Kaia Martz, sr Cocalico, 5/15/21 LL Leagues

58.55 – Soleil Morrison, jr Hershey, 5/22/21 D3AAA Champs

58.61 – Lauren Shaffer, jr Portage, 5/28/21 PIAA AA States

58.67 – Sarah Ann Miller, so Twin Valley, 4/10/21 Coatesville Invitational

58.76 – Gabby delPielago, so York Suburban, 5/22/21 D3AAA Champs

59.33 – Ella Ahner, jr Tulpehocken, 5/22/21 D3AA Champs

59.34 – Isabella Shertzer, fr JP McCaskey, 5/10/21 @Manheim Township

59.40 – Casie Eifrig, sr State College, 5/20/21 D6AAA Champs

59.47 – Sabreena Fahringer, jr Susquehannock, 5/13/21 YAIAAs

59.55 – Kamyah Wright, so JP McCaskey, 4/17/21 Leonard Stephan Invitational 

59.64 – Sarah Galvan, sr Palmyra, 4/27/21 @Palmyra

59.79 – Jamie Swartz, jr Lower Dauphin, 5/8/21 Stan Morgan

59.79 – Cassidy Brunner, fr Northern, 5/15/21 Mid-Penns

59.81 – Claire Coons, jr Greencastle-Antrim, 5/15/21 Mid-Penns

59.91 – Erika Culp, so Wilson, 5/15/21 BCIAAs

59.91 – Kerrigan Lebo, jr Mechanicsburg, 5/22/21 D3AAA Champs

1:00.07 – Marissa Helderman, fr Warwick, 5/15/21 LL Leagues

1:00.14 – Caroline Ingram, sr Bishop McCort, 5/18/21 D6AA Champs

1:00.49 – Arielle Breuninger, sr JP McCaskey, 5/3/21 @JP McCaskey

1:00.49 – Sydney Manns, sr Cumberland Valley, 5/4/21 @Cumberland Valley

1:00.64 – Trinity Schraudner, sr Northeastern, 4/27/21 @Central York

1:00.71 – Jenna Mertz, fr West Branch, 5/18/21 D6AA Champs

1:00.71 – Frances Maury, fr Trinity, 5/15/21 Mid-Penns

1:00.73 – Marlee Kwasnica, so State College, 5/4/21 @CD East

1:00.77 – Fiona Holland, jr Lancaster Catholic, 5/28/21 PIAA AA States

1:00.81 – Clare Marsh, sr St. Joseph’s Cath, 5/1/21 Lancaster Catholic Crusader Invite

1:00.98 – Alisyn Mulholland, 8th Manheim Township, 5/7/21 CV MS Invitational

800m

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

1:52.75 – Luke Seymour, jr Schuylkill Valley, 6/4/21 John Hay Inv. 

1:53.73 – Tommy Bildheiser, sr Cedar Crest, 5/29/21 PIAA AAA States

1:53.75 – Brady Bigger, sr State College, 4/27/21 @State College

1:54.89 – Sean Adams, jr State College, 5/7/21 Mt. Lion Classic

1:55.74 – Weber Long, jr Greencastle-Antrim, 5/5/21 @Waynesboro

1:56.13 – Jacob Smith, jr Warwick, 5/29/21 PIAA AAA States

1:56.25 – Arik Harnish, sr Lampeter Strasburg, 5/8/21 Stan Morgan

1:56.84 – Bennett Norton, sr State College, 5/20/21 D6AAA Champs

1:56.92 – Noah Taylor, sr Twin Valley, 5/15/21 BCIAAs

1:57.15 – TJ Roden, so Central Dauphin, 5/29/21 PIAA AAA States

1:57.41 – Luka Vranich, jr Lampeter Strasburg, 5/8/21 Stan Morgan

1:57.50 – Ryan Wolfe, jr Cedar Crest, 5/22/21 D3AAA Champs

1:57.68 – Alex Holbrook, jr Exeter Township, 5/8/21 Shaner Meet

1:58.09 – Alex Miller, r JP McCaskey, 5/15/21 LL Leagues

1:58.44 – Jack Hatch, sr Altoona, 5/7/21 Mt. Lion Classic

1:58.74 – Isaac Moats, jr Waynesboro, 5/15/21 Mid-Penns

1:58.77 – Nathaniel Diaz, jr Wilson, 5/15/21 BCIAAs

1:58.94 – Owen Jackson, sr Hempfield, 5/7/21 Henderson Invitational

1:59.01 – Colton Sands, sr Penns Valley, 5/7/21 Mt. Lion Classic

1:59.07 – Mani Gitonga, jr Conestoga Valley, 5/7/21 Henderson Invitational

1:59.24 – David Jackson, sr Hempfield, 5/10/21 @Conestoga Valley

1:59.60 – Luke Hinegardner, jr Cedar Crest, 5/15/21 LL Leagues

1:59.81 – Peter Wolf, sr Wilson, 5/15/21 BCIAAs

1:59.84 – Iain Taylor, sr Twin Valley, 4/3/21 Bruce Dallas Invitational

1:59.91 – Cole Perry, jr Northeastern, 5/1/21 Northern Throws and Distance

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024 

2:12.85 – Katie Dallas, jr Wilson, 5/29/21 PIAA AAA States

2:13.63 – Arielle Breuninger, sr JP McCaskey, 5/7/21 Henderson Invitational

2:14.82 – Sarah Ann Miller, so Twin Valley, 5/7/21 Henderson Invitational

2:15.92 – Ashley Pines, so Cumberland Valley, 5/22/21 D3AAA Champs

2:16.11 – Isabella Shertzer, fr JP McCaskey, 5/22/21 D3AAA Champs

2:16.30 – Grace Morningstar, so State College, 4/27/21 @State College

2:16.88- Kathleen Simander, sr St. Joseph’s Catholic, 5/28/21 PIAA AA States

2:17.68 – Anna Martin, sr Warwick, 5/22/21 D3AAA Champs

2:18.19 – Lauren Shaffer, jr Portage, 5/28/21 PIAA AA States

2:18.93 – Caryn Rippey, jr Wilson, 5/8/21 Shaner Meet

2:18.96 – Marlee Kwasnica, so State College, 3/13/21 AAU Indoor Nationals

2:19.05 – Peyton Ellis, so Boiling Springs, 5/1/21 Northern Throws and Distance

2:19.67 – Amiyah Priebe, sr Greenwood, 5/1/21 Northern Throws and Distance

2:20.24 – Camryn Kiser, so Chambersburg, 4/27/21 @CD East

2:20.44 – Gabby Keith, fr Exeter Township, 5/15/21 BCIAAs

2:20.74 – Milana Breuninger, so JP McCaskey, 4/10/21 Coatesville Invitational

2:20.84 – Sophie Salomone, sr Carlisle, 5/11/21 @Carlisle

2:20.86 – Reagan Ryen, fr Marion Center, 5/18/21 D6AA Champs

2:20.98 – Delaney Line, sr CD East, 5/15/21 Mid-Penns

2:21.11 – Anna Chamberlin, jr Boiling Springs, 5/22/21 D6AA Champs

2:21.20 – Raihana Yameogo, jr Mechanicsburg, 5/22/21 D3AAA Champs

2:21.24 – Kamiah Wright, so JP McCaskey, 5/10/21 @Manheim Township

2:21.34 – Trinity Schraudner, Northeastern, 4/13/21 @Dallastown

2:21.39 – Anne Bair, jr Gettysburg, 4/10/21 Coatesville Invitational

2:21.45 – Cadi Hoke, so Wyomissing, 4/17/21 Leonard Stephan Invitational

2:21.52 – Margaret Carroll, sr Northeastern, 4/3/21 Bruce Dallas Invitational

2:21.87 – Anna Posh, sr Twin Valley, 5/8/21 Shaner Meet

2:22.20 – Keira Whitehead, sr Chambersburg, 5/22/21 D3AAA Champs

2:23.00 – Sarah Galvan, sr Palmyra, 5/15/21 Mid-Penns

2:23.07 – Alexa Wenger, jr Warwick, 5/22/21 D3AAA Champs

2:23.31 – Kylee Cubbison, jr Mifflin County, 4/20/21 @Cumberland Valley

2:23.34 – Claire Paci, fr Greencastle-Antrim, 4/20/21 @Greencastle-Antrim

2:23.35 – Katelyn Deitrick, jr Bishop McDevitt, 5/22/21 D3AAA Champs

2:23.96 – Sarah Forry, fr Manheim Central, 5/15/21 LL Leagues

2:24.13 – Alyssa Nori, sr Shippensburg, 5/15/21 Mid-Penns

2:24.23 – Sarah Stark, jr York Suburban, 5/13/21 YAIAAs

2:24.53 – Karsyn Kane, sr State College, 4/13/21 @State College

2:24.53 – Helene Shevick, jr Exeter Township, 5/7/21 Henderson Invitational

2:24.82 – Ella Hartel, fr Warwick, 4/19/21 @Warwick

2:24.88 – Olivia Walter, jr Mechanicsburg, 4/24/21 Arctic Blast

2:24.94 – Maddie Kinton, sr Chambersburg, 5/4/21 @Chambersburg

1600m:            

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

4:14.32 – Weber Long, jr Greencastle-Antrim, 5/22/21 D3AAA Champs

4:16.62 – Brady Bigger, sr State College, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

4:17.03 – Luke Seymour, jr Schuylkill Valley, 5/28/21 PIAA AA States

4:17.28 – Colton Sands, sr Penns Valley, 5/28/21 PIAA AA States

4:18.39 – Alex Holbrook, jr Exeter Township, 4/24/21 Whippet Invitational

4:19.59 – Graham Thomas, sr Penn Manor, 5/15/21 LL League Champs

4:20.11 – Brendan Colwell, sr Penns Valley, 5/28/21 PIAA AA States

4:20.25- TJ Roden, so Central Dauphin, 5/22/21 D3AAA Champs

4:20.50 – Stephen Schousen, sr JP McCaskey, 5/15/21 LL League Champs

4:21.33 – Ryan Wolfe, jr Cedar Crest, 5/15/21 LL League Champs

4:21.41 – Tyler Stevens, jr Manheim Township, 5/15/21 LL League Champs

4:21.43- Jacob Smith, jr Warwick, 5/15/21 LL League Champs

4:21.76 – Kyle Thrush, sr Conestoga Valley, 5/15/21 LL League Champs

4:22.61 – Noah Taylor, sr Twin Valley, 5/15/21 BCIAAs

4:24.78 – Mitchell Brett, sr Kutztown, 5/15/21 BCIAAs

4:25.16 – Peter Wolf, sr Wilson, 5/15/21 BCIAAs

4:25.47 – Toby Cree, sr Central Cambria, 5/18/21 D6AA Champs

4:25.83 – Dillan O’Shell, jr Hershey, 4/24/21 Hershey Meet of Champions #2

4:25.85 – Trent Dinant, jr State College, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

4:26.24 – Brayden Harris, sr Mifflin County, 3/30/21 @Mifflin County

4:26.67 – Matt O’Brien, so Susquehannock, 5/22/21 D3AAA Champs

4:27.15 – Luke Hinegardner, jr Cedar Crest, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

4:27.19 – Jack Hatch, sr Altoona, 5/20/21 D6AAA Champs

4:27.24 – Aidan Hodge, so Hempfield, 4/6/21 @Hempfield

4:27.36 – Daniel Myers, sr Lancaster Catholic, 4/22/21 D3AA Champs

4:27.43 – Brayden Boyd, sr Chambersburg, 5/22/21 D3AAA Champs

4:27.44 – Alex Miller, sr JP McCaskey, 4/26/21 @Conestoga Valley

4:28.04 – Tommy Bildheiser, sr Cedar Crest, 5/3/21 @Cedar Crest

4:28.24 – Evan Alander, sr Hershey, 4/20/21 @Hershey

4:28.67 – Cole Perry, jr Northeastern, 5/22/21 D3AAA Champs

4:29.14 – Andrew Booths, sr Carlisle, 5/22/21 D3AAA Champs

4:29.94 – Ray Bondy, jr Carlisle, 5/15/21 Mid-Penns

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024

4:55.82 – Margaret Carroll, sr Northeastern, 5/1/21 Unionville Invitational

4:56.61 – Arielle Breuninger, sr JP McCaskey, 6/4/21 John Hay Inv.

4:58.89 – Caryn Rippey, jr Wilson, 5/29/21 PIAA AAA States

5:00.97 – Olivia Walter, jr Mechanicsburg, 5/22/21 D3AAA Champs

5:01.56 – Marlee Kwasnica, so State College, 6/4/21 John Hay Inv.

5:01.59 – Lauren Shaffer, jr Portage, 5/28/21 PIAA AA States

5:03.63 – Madeline Quinn, sr Elizabethtown, 5/22/21 D3AAA Champs

5:04.80 – Claire Paci, fr Greencastle-Antrim, 5/22/21 D3AAA Champs

5:04.82 – Alyssa Fedorshak, sr Ephrata, 5/29/21 PIAA AAA States

5:05.50 – Katie Dallas, jr Wilson, 5/8/21 Shaner Meet

5:06.40 – Camryn Kiser, so Chambersburg, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

5:06.69 – Katelyn Detrick, jr Bishop McDevitt, 5/22/21 D3AAA Champs

5:08.58 – Anna Martin, sr Warwick, 5/8/21 Henderson Invitational

5:09.02 – Kylee Cubbison, jr Mifflin County, 2/20/21 YSU Meet #4

5:09.24 – Anna Stitzer, jr Penns Valley, 5/18/21 D6AA Champs

5:09.37 – Hope McKenney, jr Mechanicsburg 5/15/21 Mid-Penns

5:09.60 – Lydia Tolerico, jr Dallastown, 6/4/21 John Hay Inv.

5:10.00 – Bella Treglia, jr Northeastern, 5/1/21 Unionville Invitational

5:10.98 – Grace Kuhn, jr Wyomissing, 5/8/21 Shaner Meet

5:12.50 – Sydney Werner, so Conrad Weiser, 5/8/21 Shaner Meet

5:12.81 – Brooke Sargen, sr York Suburban, 4/24/21 Arctic Blast

5:13.38 – Kelsey Hull, sr Penns Valley, 5/4/21 @Clearfield

5:14.83 – Amiyah Priebe, sr Greenwood, 5/12/21 Tri-Valley League Champs

5:15.20 – Marissa Pritchett, jr Northeastern, 5/13/21 YAIAAs

5:15.42 – Milana Breuninger, so JP McCaskey, 6/4/21 John Hay Inv.

5:15.53 – Allie Engle, jr Northern, 5/15/21 Mid-Penns

5:15.60 – Grace Morningstar, so State College, 5/7/21 Mt. Lion Classic

5:15.84 – Winter Oaster, fr Gettysburg, 5/4/21 @York Suburban

5:16.54 – Jordan Reed, sr State College, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

5:16.54 – Annie Bibus, so Penn Manor, 5/10/21 @Penn Manor

5:17.96 – Karsyn Kane, sr State College, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

5:18.74 – Keira Whitehead, sr Chambersburg, 5/8/21 Stan Morgan

5:18.94 – Ella Hartel, fr Warwick, 5/3/21 @Cedar Crest

5:20.19 – Kaitlyn Highduch, fr Governor Mifflin, 5/22/21 D3AAA Champs

5:20.82 – Ashley Pines, so Cumberland Valley, 5/4/21 @Cumberland Valley

5:21.64 – Gretal Shank, sr Carlisle, 5/11/21 @Carlisle

5:22.23 – Brianna Wagner, sr Cumberland Valley, 5/15/21 Mid-Penns

5:22.65 – Nicole Dauberman, so Susquehannock, 5/13/21 YAIAAs

5:22.94 – Amy Devan, so State College, 4/20/21 @Chambersburg

5:23.34 – Olivia Rieck, sr Chambersburg, 4/20/21 @Chambersburg

5:23.80 – Sophia Breschi, jr Red Lion, 5/13/21 YAIAAs

5:23.86 – Raihana Yameogo, jr Mechanicsburg, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

3200m:

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

8:58.15 – Weber Long, jr Greencastle-Antrim, 5/29/21 PIAA AAA States

9:08.73 – Graham Thomas, sr Penn Manor, 5/7/21 Henderson Invitational

9:14.82 – Stephen Schousen, sr JP McCaskey, 5/29/21 PIAA AAA States

9:18.43 – Brady Bigger, sr State College, 4/3/21 Bruce Dallas Invitational

9:22.76- Alex Holbrook, jr Exeter Township, 5/7/21 Henderson Invitational, D3AAA

9:23.14 – Tyler Stevens, jr Manheim Township, 4/3/21 Bruce Dallas Invitational

9:24.16 – Noah Taylor, sr Twin Valley, 5/13/21 BCIAAs

9:24.86 – Aidan Hodge, so Hempfield, 5/7/21 Henderson Invitational

9:28.13 – Colin Whitaker, fr Lampeter Strasburg, 5/14/21 LL League Champs

9:30.19 – Matt O’Brien, so Susquehannock, 5/21/21 D3AAA Champs

9:31.51 – Cole Adams, jr York Suburban, 5/7/21 Henderson Invitational

9:31.80 – Trent Dinant, jr State College, 5/7/21 Mt. Lion Classic

9:34.93- Cole Perry, jr Northeastern, 5/21/21 D3AAA Champs

9:37.65 –  Brayden Harris, sr Mifflin County, 5/29/21 PIAA AAA States

9:40.02 – Dan Gibney, sr Kennard-Dale, 4/30/21 Ray Geesey Invitational

9:42.73 – Jack Tshudy, sr Annville-Cleona, 5/28/21 PIAA AA States

9:44.25 – Luke Hinegardner, jr Cedar Crest, 5/14/21 LL League Champs

9:44.38 – Eli Spence, sr Shippensburg, 5/8/21 Stan Morgan

9:47.71 – Joe Fahrney, so Hempfield, 5/7/21 Henderson Invitational

9:47.83 – Ray Bondy, jr Carlisle, 5/21/21 D3AAA Champs

9:48.05 – Peter Wolf, sr Wilson, 5/13/21 BCIAAs

9:48.39 – Reid Weber, sr Northern, 5/8/21 Stan Morgan

9:49.05 – Tyler Rackley, sr Dover, 5/12/21 YAIAAs

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024

10:35.03 – Margaret Carroll, sr Northeastern, 5/12/21 YAIAAs

10:42.09 – Caryn Rippey, jr Wilson, 5/7/21 Henderson Invitational

10:44.42 – Claire Paci, fr Greencastle-Antrim, 5/8/21 Stan Morgan

10:52.85 – Hope McKenney, jr Mechanicsburg, 5/8/21 Stan Morgan

10:53.71 – Katie Dallas, jr Wilson, 5/21/21 D3AAA Champs

10:55.20 – Arielle Breuninger, sr JP McCaskey, 4/17/21 Leonard Stephan Invitational

10:55.34 – Jordan Reed, sr State College, 5/29/21 PIAA AAA States

10:58.09 – Lydia Tolerico, jr Dallastown, 5/21/21 D3AAA Champs

10:59.35 – Kylee Cubbison, jr Mifflin County, 5/20/21 D6AAA Champs

11:05.36 – Marissa Pritchett, jr Northeastern, 5/7/21 Henderson Invitational

11:07.13 – Madeline Quinn, sr Elizabethtown, 5/21/21 D3AAA Champs

11:08.12- Grace Kuhn, jr Wyomissing, 5/28/21 PIAA AA States

11:09.11 – Bella Treglia, jr Northeastern, 5/7/21 Henderson Invitational

11:10.73 – Kaitlyn Highduch, fr Governor Mifflin, 5/21/21 D3AAA Champs

11:16.96 – Anna Stitzer, jr Penns Valley, 5/18/21 D6AA Champs

11:18.69- Delaney Dumm, so Forest Hills, 5/28/21 PIAA AA States

11:19.02 – Brooke Sargen, sr York Suburban, 5/7/21 Henderson Invitational

11:20.62 – Anna Martin, sr Warwick, 5/14/21 LL Leagues

11:21.11 – Winter Oaster, fr Gettysburg, 5/12/21 YAIAAs

11:25.94 – Camryn Kiser, so Chambersburg, 4/20/21 @Chambersburg

11:26.18 – Sydney Werner, so Conrad Weiser, 5/8/21 Shaner Meet

11:27.21 – Ella Hartel, fr Warwick, 5/7/21 Henderson Invitational 

11:29.11 – Amiyah Priebe, sr Greenwood, 5/21/21 D3AA Champs

11:30.39 – Brooke Preputnick, so Hershey, 5/22/21 D3AAA Champs

11:30.61 – Nicole Dauberman, so Susquehannock, 5/12/21 YAIAAs

11:30.92 – Annaliese Niebauer, so Central Cambria, 5/18/21 D6AA Champs

11:31.29 – Mae Treml, fr Dallastown, 5/12/21 YAIAAs

11:32.55 –Amy Devan, so State College, 5/7/21 Mt. Lion Classic

11:33.17 – Kelsey Hull, sr Penns Valley, 5/7/21 Mt. Lion Classic

11:33.75 – Gabby Thiry, fr JP McCaskey, 5/7/21 Henderson Invitational

11:36.44 – Ava Shirk, fr Manheim Township, 5/14/21 LL Leagues

11:36.68 – Gwyneth Young, sr Cedar Crest, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

11:37.70 – Marlee Kwasnica, so State College, 4/10/21 @Altoona

11:37.74 – Braetan Peters, jr Annville-Cleona, 5/6/21 @Annville-Cleona

11:40.34 – Alyssa Fedorshak, sr Ephrata, 5/14/21 LL Leagues

11:42.16 – Julia Dill, jr Westmont Hilltop, 5/18/21 D6AA Champs

11:42.44 – Karsyn Kane, sr State College, 4/20/21 @Chambersburg

11:45.17 – Chloe Warrell, so Cumberland Valley, 5/8/21 Stan Morgan

11:46.44 – Lexi Boyd, fr Chambersburg, 5/15/21 Mid-Penns

11:48.83 – Rachel Ulrich, jr Governor Mifflin, 5/13/21 BCIAAs

11:49.45 – Katryn Yocum, sr Boiling Springs, 5/15/21 Mid-Penns

110/100mH:

Boys         2010-2014          2015-2019          2020-2024

14.52 – Xander Topos, sr Palmyra, 5/29/21 PIAA AAA States

14.60 – Austin Kravetz, sr Altoona, 5/20/21 D6AAA Champs

14.60 – Tanner Haines, sr Warwick, 5/22/21 D3AAA Champs

14.93 – Jonah Warehime, sr Spring Grove, 5/22/21 D3AAA Champs

14.94 – Nate Clyde, jr New Oxford, 5/22/21 D3AAA Champs

14.98 – Demaris Waters, jr Harrisburg, 5/15/21 Mid-Penns

14.99 – Travis Wilk, jr Manheim Township, 4/6/21 @Hempfield

14.99 – Zach Denton, so Carlisle, 5/8/21 Stan Morgan

15.00 – Ethan Conrad, jr Bishop McDevitt, 5/22/21 D3AAA Champs

15.08 – Jefferson Hill, sr Juniata Valley, 5/28/21 PIAA AA States

15.14 – Perry Addey, so West York, 4/20/21 @West York

15.14 – Dustin Edwards, sr South Western, 5/5/21 @South Western

15.16 – Darian Baumgartner, so Chambersburg, 5/22/21 D3AAA Champs

15.16 – Danny Britten, jr Trinity, 5/28/21 PIAA AA States

15.20 – Bryan Combary, sr CD East, 5/22/21 D3AAA Champs

15.24 – Bernard Bell, so South Western, 5/5/21 @South Western

15.32 – Mike Alicea, jr Northeastern, 5/13/21 YAIAAs

15.38 – Jermere Jones, fr Chambersburg, 5/21/21 D3AAA Champs

15.41 – Landon McGallicher, fr Manheim Central, 5/14/21 LL Leagues

15.44 – Adam Carmo, sr Susquenita, 5/22/21 D3AA Champs

15.48 – Edits Korkutovic, jr Chambersburg, 5/8/21 Stan Morgan

Girls         2010-2014          2015-2019          2020-2024

14.86 – Clare Marsh, sr St. Joseph’s Cath, 5/28/21 PIAA AA States

14.87 – Haley Stickle, sr Somerset, 5/29/21 PIAA AAA States

14.99 – Olivia Kay, jr York Suburban, 5/29/21 PIAA AAA States

15.20 – Brynna Kelly, jr Garden Spot, 5/15/21 LL Leagues

15.22 – Alyssa Dyson, sr Carlisle, 5/4/21 @Cumberland Valley

15.74 – Malea Stoner, jr Manheim Central, 5/19/21 @Manheim Central

15.74 – Ryleigh Marks, so Susquehannock, 4/27/21 @Gettysburg

15.77 – Elizabeth Mohler, sr Twin Valley, 5/4/21 @Twin Valley

15.80 – Maddy Brooks, so Bishop McDevitt, 5/22/21 D3AAA Champs

15.82 – Abbie Reed, so Manheim Central, 5/15/21 LL Leagues

15.84 – Abigail Searfoss, sr Schuylkill Valley, 5/15/21 BCIAAs

15.87 – Remingtyn Smith, jr Forest Hills, 5/28/21 PIAA AA States

15.88 – Emily Skidmore, sr Warwick, 5/15/21 LL Leagues

15.94 – Olivia Sensenig, sr Cocalico, 3/29/21 @Garden Spot

300mH:

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

39.15 – Travis Wilk, jr Manheim Township, 5/29/21 PIAA AAA States

39.18 – Jonah Warehime, sr Spring Grove, 5/29/21 PIAA AAA States

39.33 – Xander Topos, sr Palmyra, 5/15/21 Mid-Penns

39.64 – Charles Levander, sr Richland, 5/18/21 D6AA Champs

39.70 – Ryan Lindenberg, jr State COllege, 5/20/21 D6AAA Champs

39.87 – Luke Noss, jr Cumberland Valley, 5/15/21 Mid-Penns

39.98 – Austin Milletics, sr CD East, 5/15/21 Mid-Penns

40.14 – Dustin Edwards, sr South Western, 5/4/21 @ South Western

40.20 – Tanner Haines, sr Warwick, 5/15/21 LL Leagues

40.37 – Aiden Dibuono, so Somerset, 5/20/21 D6AAA Champs

40.41 – Nate Reed, sr Manheim Central, 5/15/21 LL Leagues

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024

45.23 – Clare Marsh, sr St Joseph’s Cath, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

45.74 – Malea Stoner, jr Manheim Central, 5/4/21 @Manheim Central

45.85 – Madi Herb, sr Wilson, 5/22/21 D3AAA Champs

45.98 – Haley Stickle, sr Somerset, 5/20/21 D6AAA Champs

46.12 – Emily Skidmore, sr Warwick, 5/15/21 LL Leagues

46.23 – Cora Heilman, jr Cumberland Valley, 5/4/21 @Cumberland Valley

46.38 – Olivia Fedorshak, sr Ephrata, 5/22/21 D3AAA Champs

46.44 – Olivia Kay, jr York Suburban, 5/4/21 @York Suburban

46.90 – Avery Parks, fr Greencastle-Antrim, 5/15/21 Mid-Penns

46.90 – Abbie Reed, so Manheim Central, 5/15/21 LL Leagues

47.03 – Maddy Brooks, so Bishop McDevitt, 5/22/21 D3AAA Champs

47.16 – Alivia Colgan, so Gettysburg, 4/30/21 Ray Geesey Invitational

47.17 – Remingtyn Smith, jr Forest Hills, 5/18/21 D6AA Champs

47.19 – Maddie Mattos, sr Cocalico, 5/15/21 LL Leagues

47.37 – Bryna Kelly, jr Garden Spot, 5/22/21 D3AAA Champs

47.39 – Haley Brenny, sr Susquenita, 5/22/21 D3AA Champs

47.45 – Abigail Walwro, jr Central Cambria, 5/3/21 Bellwood Antis Invite

47.66 – Alyssa Dyson, sr Carlisle, 5/4/21 @Cumberland Valley

47.68 – Erin Horack, sr Conrad Weiser, 5/15/21 BCIAAs

47.85 – Mylina Castillo, sr Reading, 5/15/21 BCIAAs

47.91 – Elizabeth Mohler, sr Twin Valley, 5/22/21 D3AAA Champs

47.98 – Ella Spriggle, sr Mifflin County, 4/20/21 @Cumberland Valley

High Jump:

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

6-10 – Conrad Moore, sr State College, 4/27/21 @State College

6-10 – Grant Ellis, sr James Buchanan, 4/27/21 @Waynesboro

6-8 – Dakota Arana, jr Shippensburg, 4/24/21 Cedar Cliff Relays

6-7 – Nate Good, sr Warwick, 4/24/21 Hershey Meet of Champions

6-6 – TJ White, sr Muhlenberg, 4/27/21 @Muhlenberg

6-6 – Dante Elliot, sr Littlestown, 5/21/21 D3AA Champs

6-4 – AJ Virata, sr Red Lion, 4/3/21 Bruce Dallas Invitational

6-4 – Dustin Edwards, sr South Western, 5/4/21 @South Western

6-4 – Ryan Murphy, sr Delone Catholic, 5/4/21 @Littlestown

6-4 – Jewleus Benner, jr JP McCaskey, 5/10/21 @Manheim Township

6-3 – Michael Awuriumibe, sr Wilson @Wilson

6-2 – Janaro Hoecke, so York Suburban, 4/20/21 @West York

6-2 – Nyzhae Anderson, sr Governor Mifflin, 4/20/21 @Exeter Township

6-2 – Brett Gerlach, jr Central Mountain, 4/20/21 @Central Mountain

6-2 – Dameon Carter, jr Susquehannock, 4/27/21 @Gettysburg

6-2 – Ayden Matin, so Governor Mifflin, 5/1/21 Schuylkill Valley Invitational

6-2 – Darren Cammauf, jr Manheim Township, 5/10/21 @Manheim Township

6-2 – Noah Gunderson, so Annville-Cleona, 5/21/21 D3AA Champs

6-2 – Luke Lamb, sr Cambria Heights, 5/11/21 LHAC Champs, D6AA

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024

5-6 – Maddie Knier, so Manheim Central, 5/10/21 @Ephrata

5-6 – Tierney Beebout, sr Richland, 5/18/21 D6AA Champs

5-5 – Madeline Lehker, jr South Western, 5/22/21 D3AAA Champs

5-5 – Ally Richwine, jr Carlisle, 5/22/21 D3AAA Champs

5-3 – Josey Reineman, sr Chambersburg, 4/6/21 @Chambersburg

5-3 – Norah Ciano, sr Warwick, 5/22/21 D3AAA Champs

5-2 – Anna Post, jr Cumberland Valley, 3/27/21 Tim Cook Invite

5-2 – Leah Beben, sr Penns Valley, 3/30/21 @Penns Valley

5-2 – Fiona Barry, sr Wilson, 4/6/21 @Wilson

5-2 – Alyssa Hoberney, jr Portage, 4/7/21 @Windber

5-2 – Cameron Upcraft, jr Penns Valley, 4/20/21 @Bald Eagle

5-2 – Carolina Wegman, jr Exeter, 4/20/21 @Exeter Township

5-2 – Olivia Myer, sr Ephrata, 4/26/21 @Ephrata

5-2 – Jessica Johnson, jr Muhlenberg, 4/27/21 @Muhlenberg

5-2 – Maslyn Soisson, fr Central York, 4/27/21 @Central York

5-2 – Reagan Irons, so Tyrone, 5/11/21 Mountain League Champs

5-1 – Amanda Gwinn, sr Huntingdon, 4/6/21 @Huntingdon

5-1 – Kara Brown, jr Wilson, 4/10/21 Coatesville Invitational

5-1 – Adrianna Andrews, so Susquehannock, 4/27/21 @Gettysburg

5-1 – Rhyan Mitchell, so Carlisle, 5/4/21 @Cumberland Valley

5-1 – Saige Wilt, jr Lower Dauphin, 5/22/21 D3AAA Champs

5-0 – Elly Bruner, so Lampeter Strasburg, 3/29/21 @Lebanon

5-0 – Bryna Kelly, jr Garden Spot, 3/29/21 @Garden Spot

5-0 – Bethany Conant, jr Forest Hills @United

5-0 – Katie Wivell, jr Gettysburg, 4/8/21 @Dover

5-0 – Anne Spila, sr Trinity, 4/12/21 @Trinity

5-0 – Celeste Kelley, sr Cedar Cliff, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

5-0 – Emma Rolston, jr Greenwood, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

5-0 – Molly Heintzelman, jr Cedar Crest, 4/19/21 @JP McCaskey

5-0 – Lillian Murray, jr York Suburban, 4/20/21 @West York

5-0 – Emily Moss, fr Hershey, 4/24/21 Hershey Meet of Champions #2

5-0 – Lily Jodon, fr Hollidaysburg, 4/26/21 @Tyrone

5-0 – Kali Laffredo, sr Twin Valley, 4/27/21 @Twin Valley

5-0 – Emily McGonigle, fr Conrad Weiser, 5/4/21 @Fleetwood

5-0 – Elliana Stoltz, so Conrad Weiser, 5/4/21 @Fleetwood

5-0 – Lydia Shuke, fr Ephrata, 5/5/21 @Ephrata

5-0 – Brooke Eyler, sr Purchase Line, 5/11/21 Heritage Conference Champs

5-0 – Nicole Leidan, jr Westmont Hilltop, 5/11/21 LHAC Champs

5-0 – Kendall Felix, jr Eastern York, 4/29/21 @Gettysburg

5-0 – Alyssa Heagy, sr Penn Manor, 5/10/21 @Penn Manor

5-0 – Julia Zewe, sr Lower Dauphin, 5/15/21 Mid-Penn Champs

5-0 – Lily Hendricks, fr Central Mountain, 5/15/21 LHAC Champs

Long Jump:

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

22-11.5 – Troy Johnson, jr JP McCaskey, 4/26/21 @Conestoga Valley

22-06 – Basir Epps, jr JP McCaskey, 4/26/21 @Conestoga Valley

22-05 – Tarius Jackson, sr Conestoga Valley, 4/26/21 @Conestoga Valley

22-04 – Kyle Murr, sr Penn Manor, 5/22/21 D3AAA Champs

22-02 – Jake Adams, jr Altoona, 5/29/21 PIAA AAA States

22-00.5 – Kaden Hamilton, sr Northeastern, 5/22/21 D3AAA Champs

22-00 – Nathan Kirkwood, jr Greencastle-Antrim, 5/10/21 GA Last Chance Invite

22-00 – Spencer Edey, so Shippensburg, 5/15/21 Mid-Penns

22-00 – Casey Hess, sr Annville-Cleona, 5/15/21 LL Leagues

21-11.75 – Diante Hammond, jr Cedar Cliff, 4/13/21 @Cedar Cliff

21-11.75 – James Anderson, sr Hershey, 4/20/21 @Hershey

21-11 – Ryan Criste, jr Hempfield, 2/7/21 SPIRE Institute

21-11 – Zach French, jr Northern, 5/15/21 Mid-Penns

21-07.5 – Teagan Weaver, jr Lampeter Strasburg, 5/15/21 LL Leagues

21-06 – Jayden Weishaar, sr Littlestown, 4/13/21 @Littlestown

21-06 – Levi Bingaman, sr Greencastle-Antrim, 4/13/21 @Greencastle-Antrim

21-06 – Gabriel Sample, jr Muhlenberg, 5/22/21 D3AAA Champs

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024

18-07.75 – Shannon Mullin, jr State College, 4/20/21 @Chambersburg

18-04.5 – Brooke Long, jr Altoona, 5/11/21 @Altoona

18-01.5 – Ella Boback, jr Carlisle, 5/4/21 @Cumberland Valley

18-01 – Zaiyah Marshall, sr South Western, 4/7/21 @Spring Grove

18-01 – Lindsay Husic, so Bishop McDevitt, 5/15/21 Mid-Penns

18-00.75 – Denee Hibbert, sr Exeter Township, 5/4/21 @Daniel Boone

17-10.5 – Madison Ziska, jr Schuylkill Valley, 5/1/21 Schuylkill Valley Invitational

17-09.5 – Taylor Foster, jr Bishop McDevitt, 5/15/21 Mid-Penns

17-09 – Allison Watts, fr Bermudian Springs, 5/4/21 @Hanover

17-08.5 – Shanelle Burrowes, sr Chambersburg, 5/4/21 @Chambersburg

17-06.5 – Maddie Knier, so Manheim Central, 4/19/21 @Manheim Central

17-05.5 – Ally Richwine, jr Carlisle, 5/4/21 @Cumberland Valley

17-05.25 – Jazmine Bennett, so Bishop McDevitt, 5/22/21 D3AAA Champs

17-04 – Haleigh Davis, sr Twin Valley, 4/27/21 @Twin Valley

17-03 – Kayleigh Bubeck, so Greencastle-Antrim, 4/13/21 @Greencastle-Antrim

17-02.5 – Kate Etter, so Chambersburg, 4/20/21 @Chambersburg

17-01.5 – Lily Hendricks, fr Central Mountain, 5/20/21 D6AAA Champs

17-01.25 – Mia Brown, so Wilson, 4/6/21 @Wilson

17-01 – Maria Ratnasamy, jr Cumberland Valley, 5/15/21 Mid-Penns

16-11 – Makenzie Latchford, jr Tyrone, 5/11/21 Mountain League Champs

16-11 – Chanel Hercules, so Fleetwood, 5/14/21 BCIAAs

16-10.5 – Anna Post, jr Cumberland Valley, 4/15/21 @Cumberland Valley

16-10.25 – Grace Aplin, sr Palmyra, 5/15/21 Mid-Penns

16-10.25 – Alexa Gulliver, sr Palmyra, 5/15/21 Mid-Penns

16-09.5 – Lily Ferguson, jr Daniel Boone, 4/20/21 @Reading

16-09.5 – Alicia So, fr Cumberland Valley, 5/4/21 @Cumberland Valley

16-09.25 – Leah Beben, sr Penns Valley, 5/4/21 @Clearfield

16-09 – Aubrey Bitner, so Warwick, 5/15/21 LL Leagues

16-08.75 – Jessica Johnson, jr Muhlenberg, 4/27/21 @Muhlenberg

16-08.5 – Erika Culp, so Wilson, 4/6/21 @Wilson

16-08.5 – Maslyn Soisson, fr Central York, 5/4/21 @South Western

16-07.5 – Catherine Arentz, so Wilson, 4/17/21 Leonard Stephan Invitational 

16-07.5 – Deja Nortey, jr JP McCaskey, 5/10/21 @Manheim Township

16-07.5 – Rebecca Tirko, jr Northern, 5/15/21 Mid-Penns

16-07.25 – Hailey Rios, jr Somerset, 4/10/21 Bedford Giant Eagle Invitational

16-07 – Kayli Montijo, sr ELCO, 4/6/21 @ELCO

16-07 – Olivia Sensenig, sr Cocalico, 4/8/21 @Solanco

16-06.5 – Emily Starr, sr Schuylkill Valley, 4/27/21 @Kutztown

16-06.5 – Bethany Conant, jr Forest Hills, 5/5/21 @Bedford

16-06.5 – Naomi Zuleta, jr Lancaster Catholic, 5/10/21 Lancaster Catholic Last Chance

16-06 – Lily Yoder, jr Mifflin County, 4/20/21 @Cumberland Valley

16-06 – Madeline Lehker, jr South Western, 5/4/21 @South Western

Triple Jump:

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

47-10.25 – Kyle Murr, sr Penn Manor, 5/21/21 D3AAA Champs

46-00.5 – Jacob Cramer, sr Shippensburg, 5/15/21 Mid-Penns

45-06.25 – Spencer Edey, so Shippensburg, 5/21/21 D3AAA Champs

45-05 – Dante Elliot, sr Littlestown, 4/13/21 @Littlestown

44-06.5 – Kaden Hamilton, sr Northeastern, 5/8/21 Henderson Invitational

44-06 – Diante Hammond, jr Cedar Cliff, 5/29/21 PIAA AAA States

44-02.75 – Troy Johnson, jr JP McCaskey, 5/15/21 LL Leagues

44-01.25 – Hunter Johnson, sr Juniata Valley, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

43-10.5 – Zachary Denton, so Carlisle, 5/4/21 @Cumberland Valley

43-10 – Demetri Miller, sr Portage, 5/18/21 D6AA Champs

43-09 – Darius Frailey, sr JP McCaskey, 4/12/21 @Warwick

43-08 – Corey Roberts, sr Central Cambria, 5/11/21 LHAC Champs

43-08 – Ian James, jr Red Lion, 5/21/21 D3AAA Champs

43-07.5 – Ty Friedenberger, jr Altoona, 5/20/21 D6AAA Champs

43-07 – Justin Walker, jr Reading, 5/4/21 @Muhlenberg

43-07 – Jake Tsikalas, sr Penn Cambria, 5/11/21 LHAC Champs

43-06.75 – Ricky Pacana, jr Bermudian Springs, 5/22/21 D3AA Champs

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024

38-05 – Zaiyah Marshall, sr South Western, 4/7/21 @Spring Grove

38-04.5 – Allison Watts, fr Bermudian Springs, 5/28/21 PIAA AA States

38-02.25 – Denee Hibbert, sr Exeter Township, 3/23/21 @Blue Mountain

38-01.25 – Shannon Mullins, jr State College, 5/29/21 PIAA AAA States

38-00.25 – Grace Aplin, sr Palmyra, 5/21/21 D3AAA Champs

37-10- Brooke Long, jr Altoona, 5/20/21 D6AAA Champs

37-09 – Anne Bair, jr Gettysburg, 5/29/21 PIAA AAA States

37-06 – Kate Etter, so Chambersburg, 5/21/21 D3AAA Champs

37-00.5 – Abby Taylor, sr Greenwood, 5/12/21 Tri-Valley League Champs

36-07.25 – Karleigh Bubeck, so Greencastle-Antrim, 5/21/21 D3AAA Champs

36-06.5 – Chesney Saltsgiver, sr Tyrone, 5/3/21 Bellwood Antis Invite

36-06.5 – Ally Richwine, jr Carlisle, 5/4/21 @Cumberland Valley

36-03 – Shanelle Burrowes, sr Chambersburg, 5/11/21 @Carlisle

36-00.25 – Marissa Helderman, fr Warwick, 5/14/21 LL Leagues

35-11.5 – Mylina Castillo, sr Reading, 5/21/21 D3AAA Champs

35-11.25 – Maddie Knier, so Manheim Central, 5/14/21 LL Leagues

35-10.5 – Tierney Beebout, sr Richland, 5/11/21 LHAC Champs

35-07.25 – Olivia Sensenig, sr Cocalico, 5/14/21 LL Leagues

35-06.75 – Madeline Lehker, jr South Western, 5/4/21 @South Western

35-06.25 – Rebecca Tirko, jr Northern, 5/8/21 Stan Morgan

35-04.25 – Maria Ratnasamy, jr Cumberland Valley, 4/3/21 Bruce Dallas Invitational

35-02.5 – Emma Parnell, jr Hollidaysburg, 5/11/21 @Altoona

35-00.75 – Rileigh Marks, so Susquehannock, 5/13/21 YAIAAs

35-00 – Naomi Zuleta, jr Lancaster Catholic, 5/10/21 Lancaster Catholic Last Chance

35-00 – Chloe Pyles, fr Cumberland Valley, 5/15/21 Mid-Penns

34-10.5 – Brooke Wenzel, sr Hempfield, 4/6/21 @Hempfield

34-10.5 – Olivia Wenzel, sr Hempfield, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

34-10.5 – Kaylisa Montijo, sr ELCO, 4/24/21 Lebanon County Championships

34-10.5 – Alice Bogia, jr Oley Valley, 5/22/21 D3AA Champs

34-09.75 – Rhyan Mitchell, so Carlisle, 5/15/21 Mid-Penns

34-09 – Alex Antoniono, so State College, 5/15/21 Mid-Penns

34-07.75 – Samantha Wechsler, so Susquenita, 5/12/21 Tri-Valley League Champs

34-06.75 – Emma Graybill, sr Warwick, 5/14/21 LL Leagues

Pole Vault:

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

16-06.25 – Justin Rogers, jr Hershey, 5/15/21 Mid-Penns

15-00 – Ian Dorefice, jr State College, 4/13/21 @State College

15-00 – Brody Myers, sr Camp Hill, 5/22/21 D3AA Champs

14-06 – Nate Good, sr Warwick, 5/21/21 D3AAA Champs

13-07 – Gavin Caruso, sr Big Spring, 4/3/21 Bruce Dallas Invitational

13-06 – Nick Mangold, jr Cumberland Valley, 5/4/21 @Cumberland Valley

13-06 – Brady Coburn, sr Palmyra, 5/4/21 @Mechanicsburg

13-06 – Jacob Engle, jr Governor Mifflin, 5/21/21 D3AAA Champs

13-06 – Breckin Swope, fr East Pennsboro, 5/21/21 D3AAA Champs

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024

12-07 – Eden Crisman, sr Penn Manor, 5/10/21 @Penn Manor

12-00 – Annika Hummel, sr Mechanicsburg, 5/15/21 Mid-Penns

11-07 – Marlayna Concannon, so Red Land, 4/24/21 Cedar Cliff Relays

11-06 – Katie Urbine, so Solanco, 5/5/21 @Ephrata

11-06 – Katie Thorne, sr Central York, 5/22/21 D3AAA Champs

11-06 – Haylee Edwards, sr Twin Valley, 5/22/21 D3AAA Champs

11-01 – Carissa Bender, so ELCO, 1/30/21 VaultWorX – COVID Challenge

11-01 – Emily Oriel, jr Cedar Crest, 4/26/21 @Cedar Crest

11-00 – Adeline Woodward, fr Trinity, 5/15/21 Mid-Penns

11-00 – Michaela Frey, sr Mechanicsburg, 5/22/21 D3AAA Champs

11-00 – Mia Iceland, jr State College, 5/20/21 D6AAA Champs

11-00 – Victoria Sodeinde, sr State College, 5/20/21 D6AAA Champs

10-10 – Molly Heintzelman, jr Cedar Crest, 4/26/21 @Cedar Crest

10-07 – Sarah Neely, sr State College, 4/10/21 @Altoona

10-06 – Aliyah Hillman, sr Fairfield, 4/10/21 Arctic Blast Invitational

10-06 – Eloise Warfel, so Manheim Township, 5/22/21 D3AAA Champs

10-06 – Marissa MacNamee, so Central Dauphin, 5/22/21 D3AAA Champs

10-00 – Ainslee Ackerman, sr Chambersburg, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

10-00 – Alexandra Nice, jr South Western, 4/20/21 @Red Lion

10-00 – Jenna Wilt, jr Hollidaysburg, 4/26/21 @Tyrone

10-00 – Juniper Bauroth-Sherman, jr Exeter Township, 5/1/21 Schuylkill Valley Invitational

10-00 – Aliza White-Vega, sr Covenant Christian, 5/21/21 D3AA Champs

10-00 – Jacey Hentz, so Conrad Weiser, 5/22/21 D3AAA Champs

Shot Put:

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

60-04 – Dustin Hyde, sr Somerset, 5/11/21 LHAC Champs

60-03 – Dylan Lambrecht, sr Northern Lebanon, 1/16/21 VA Showcase

57-06.75 – J’ven Williams, so Wyomissing, 5/8/21 Shaner Meet

56-03.75 – Rushard Williams, sr Wyomissing, 5/14/21 BCIAAs

53-10.5- Ethan Mylin, sr Manheim Township, 5/21/21 D3AAA Champs

52-05 – Brady Mider, fr Berks Catholic, 5/28/21 PIAA AA States

52-04.25 – Landon Watson, jr Manheim Central, 5/10/21 @Ephrata

50-08 – Wade Shomper, jr Cumberland Valley, 5/29/21 PIAA AAA States

50-03 – Gabe Hulslander, sr Kennard-Dale, 5/13/21 YAIAAs

49-09.25 – Charles Gaither, sr South Western, 5/13/21 YAIAAs

49-02 – Dalton Foore, sr Shippensburg, 5/21/21 D3AAA Champs

49-01.75 – Ben Spencer, so State College, 5/20/21 D6AAA Champs

48-07 – Joe Wertz, sr Bellwood Antis, 5/3/21 Bellwood Antis Invite

48-07 – John Besch, sr Bellefonte, 5/20/21 D6AAA Champs

48-05.75 – Teagan Sharp, sr Homer Center, 5/1/21 Indiana Co. T&F Champs

48-05.5 – Mitchell Kauffman, sr Greenwood, 4/9/21 Sterling Hoffman Invitational

48-04 – Chase Walters, sr Wilson, 5/4/21 @Governor Mifflin

48-00.75 – Matthew Hoffman, sr Exeter Township, 5/21/21 D3AAA Champs

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024

52-11 – Ashlyn Giles, sr Schuylkill Valley, 4/10/21 Throws U Spring Series #2

44-08 – Maizee Fry, sr United, 4/28/21 @Portage

41-11.75 – Annika Ermold, jr Governor Mifflin, 4/17/21 Leonard Stephan Invitational

40-10.75 – Justley Sharp, so Homer Center, 5/1/21 Indiana Co. T&F Champs

38-08.5 – Montana Paul, sr Greenwood, 5/4/21 @Susquenita

38-07.25 – Regan Sheredy, sr Northern Cambria, 5/28/21 PIAA AA States

38-03.25 – Erica Jackson, so Harrisburg, 5/4/21 @Chambersburg

37-11 – Sarah Holler, sr Bald Eagle, 4/20/21 @Bald Eagle

37-08.75 – Joanna McClelland, sr Daniel Boone, 3/30/21 @Twin Valley

36-08- Adrianna Bryant, sr Manheim Township, 3/26/21 @Exeter Township

36-04 – Makayla Decker, sr Northern, 5/1/21 Northern Throws and Distance

36-03.5 – Mallory Eck, sr Central Mountain, 5/15/21 PHAC Champs

36-02.75 – Maria Clark, fr Mechanicsburg, 4/10/21 Arctic Blast Invitational

35-06 – Destiny Ellerbe, sr Conestoga Valley, 5/15/21 LL Leagues

35-04 – Samantha Danel, 8th Forest Hills MS, 5/10/21 LHAC MS Champs

35-03.5 – Grace Coleman, jr Annville-Cleona, 4/28/21 @Annville-Cleona

35-02.5 – Kayla Williams, jr Harrisburg, 5/21/21 D3AAA Champs

35-02.25 – Emma Musser, sr Juniata Valley, 5/18/21 D6AA Champs

35-01.25 – Megan Yurka, sr State College, 3/30/21 @Central Dauphin

35-00.5 – Rebecca Best, jr Cedar Crest, 5/8/21 Stan Morgan

Discus:

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

176-02- J’ven Williams, so Wyomissing, 5/13/21 BCIAAs

175-09 – Jon Barrett, sr Northern, 3/26/21 Northern Small School Invite

171-11 – Dustin Hyde, sr Somerset, 5/20/21 D6AAA Champs

171-10 – Dylan Lambrecht, sr Northern Lebanon, 4/27/21 @Northern Lebanon

171-07 – Charles Gaither, sr South Western, 5/13/21 YAIAAs

169-07 – Rushard Williams, sr Wyomissing, 5/28/21 PIAA AA States

167-00 – Teagan Sharp, sr Homer Center, 5/1/21 Indiana Co. T&F Champs

161-01 – Mitchell Kauffman, sr Greenwood, 4/24/21 Mustang Invitational

157-10 – Ethan Mylin, sr Manheim Township, 5/10/21 @Manheim Township

157-04 – Matthew Hoffman, sr Exeter Township, 5/29/21 PIAA AAA States

155-07 – Bryce Batche, sr Richland, 5/7/21 Mt. Lion Classic

154-09 – Mitchell Maher, jr State College, 5/20/21 D6AAA Champs

153-08 – Jaden Dietzler, sr Lebanon, 4/12/21 @Lebanon

151-10 – Tyler Fahnestock, jr Manheim Central, 4/16/21 Twin Valley Invite

151-09 – Zak Elgogari, sr Wilson, 5/21/21 D3AAA Champs

150-09 – Colin Daub, so ELCO, 5/22/21 D3AAA Champs

150-04 – Joshua Ford, sr Northern, 5/11/21 Northern Twilight

149-10 – Gabe Hulslander, sr Kennard-Dale, 5/5/21 @Kennard-Dale

149-03 – Ryan Brubaker, jr Cocalico

149-00 – Wade Shomper, jr Cumberland Valley, 3/27/21 Tim Cook Invite

148-00 – Chase Shaneman, sr Twin Valley, 4/27/21 @Twin Valley

147-02 – Anton Stratts, jr Central Mountain, 5/7/21 Mt. Lion Classic

144-01 – Josh Angelo, fr East Pennsboro, 4/17/21 Shippensburg Univ. Invitational

143-04 – Jackson Huddleson, jr Berks Catholic, 4/20/21 @Hamburg

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024

169-02 – Ashlyn Giles, sr Schuylkill Valley, 5/14/21 BCIAAs

132-07 – Maizee Fry, sr United, 4/28/21 @Portage

132-00 – Erica Jackson, so Harrisburg, 5/6/21 @Cetral Dauphin 

131-00 – Annika Ermold, jr Governor Mifflin, 5/4/21 @Governor Mifflin

129-11 – Justley Sharp, so Homer Center, 5/28/21 PIAA AA States

129-07 – Ella Lucas, so Warwick, 5/29/21 PIAA AAA States

128-10 – Carley Sedun, sr Elizabethtown, 5/29/21 PIAA AAA States

121-00 – Jalyn Clow, sr Penn Manor, 4/19/21 @Conestoga Valley

119-09 – Makayla Decker, sr Northern, 5/15/21 Mid-Penns

118-05 – Kylin McIntire, jr Red Lion, 4/20/21 @Red Lion

115-10 – Amya Sopp, fr East Pennsboro, 4/12/21 @Trinity

115-09.5 – Olivia Devine, sr Palmyra, 5/4/21 @Mechanicsburg

115-09 – Maria Clark, fr Mechanicsburg, 4/10/21 Arctic Blast Invitational

111-02 – Stella Wise, so Wilson, 4/10/21 Coatesville Invitational

111-00 – Sarah Moore, sr Eastern York, 4/27/21 @Eastern York

110-06 – Clara Hardick, sr Tulpehocken, 5/21/21 D3AA Champs

Javelin:

Boys          2010-2014          2015-2019          2020-2024

184-06 – Matthew Puleo, sr Harrisburg Christian, 5/28/21 PIAA AA States

183-05 – Weston McLain, sr Eastern York, 5/13/21 YAIAAs

181-04 – Joey DeJesus, sr West York, 4/20/21 @West York

180-04 – Miles Higgins, jr Ligonier Valley, 5/1/21 Westmoreland Co. Coaches Assoc.

178-10 – Zack Elgogari, sr Wilson, 5/22/21 D3AAA Champs

177-10 – Ahren Stauffer, jr Central Dauphin, 5/29/21 PIAA AAA States

175-01- Jack Shulenberger, sr Big Spring, 5/15/21 Mid-Penns

174-11 – Josiah Sechler, so Mifflin County, 5/15/21 Mid-Penn Champs

173-05 – Austin Long, sr Big Spring, 5/29/21 PIAA AAA States

171-03 – Ethan Stroup, jr Altoona, 5/20/21 D6AAA Champs

171-02 – Ethan Mylin, sr Manheim Township, 4/12/21 @Penn Manor

170-11 – Nick Marinak, sr Penn Cambria, 3/27/21 Altoona Igloo Invite

170-02 – Hudson Holbay, sr Westmont Hilltop, 5/28/21 PIAA AA States

170-01 – Gabe Vigliano, jr Mechanicsburg, 5/15/21 Mid-Penn Champs 

Girls          2010-2014          2015-2019          2020-2024

146-11 – Taylor Ciccolini, sr Mifflin County, 4/20/21 @Cumberland Valley

134-01 – Hannah Cassner, sr Daniel Boone, 5/8/21 Shaner Meet

129-00 – Maddie Knier, so Manheim Central, 5/22/21 D3AAA Champs

125-09- Josi Wehner, sr Forest Hills, D6AA Champs

125-08 – Abby Reasoner, sr Kutztown, 5/14/21 BCIAAs

125-06 – Maggie Swarr, so Lampeter Strasburg, 5/22/21 D3AAA Champs

125-02 – Maizee Fry, sr United, 5/18/21 D6AA Champs 

124-03 – Genieva Martin, sr Palmyra, 4/27/21 @Palmyra

123-08 – Mikaela Wolf, sr Cumberland Valley, 4/10/21 Coatesville Invitational

122-03 – Montana Paul, sr Greenwood, 5/12/21 Tri-Valley League Champs

122-00 – Sydney Trimbur, sr Oley Valley, 4/6/21 @Oley Valley

121-01 – Zoe Myers, sr Elizabethtown, 5/15/21 LL Leagues

120-00 – Sarah Moore, sr Eastern York, 5/22/21 D3AAA Champs

119-09 – Ashlyn Giles, sr Schuylkill Valley, 5/14/21 BCIAAs

119-00 – Logan Martin, sr Garden Spot, 5/22/21 D3AAA Champs

118-07 – Makenzie White, sr Biglerville, 5/13/21 YAIAAs

118-03 – Brittany Nye, sr Annville-Cleona, 4/12/21 @Annville-Cleona

117-09 – Ericka Jackson, fr Harrisburg, 5/22/21 D3AAA Champs

117-05 – Marley Croyle, fr West Branch, 5/18/21 D6AA Champs

116-11 – Abigail Hoover, so Bald Eagle, 5/18/21 D6AA Champs

116-07 – Madelyn Hudak, so Portage, 5/12/21 WestPAC

115-02 – Jerzy Vinglish, so Penn Cambria, 3/27/21 Altoona Igloo Invite

115-02 – Samantha Nelson, so ELCO, 4/28/21 @Annville-Cleona