2022 XC Results, presented by PCN!

PCN is your headquarters for PIAA State Championship coverage.

Since 1998, PCN has provided professional coverage of PIAA State Championships across PA. From instant replays to expert commentary, PCN is the place to watch Pennsylvania’s elite high school athletes compete.

Watch PCN’s 2022 PIAA Cross Country Championship coverage on cable statewide or streaming worldwide with PCN Select. For more information visit: pcntv.com/sports/

PCN is our sponsor for the 2022 XC Results Page. Their support keeps the most viewed page on the website free for all visitors. Please continue to send all XC results to centralparunner@gmail.com for posting!


October 1, 2022

Middle School Race of Champions (Lower Dauphin host) – Results

Whippets XC Invitational – Girls     Boys

September 30, 2022

Paul Short Run – Complete Results

September 28, 2022

Marion Center and Penns Manor @ Portage – Girls     Boys

September 27, 2022 (*BCIAA on bye week)

New Oxford and York Catholic @ West York – Girls   G Team   Boys   B Team

Waynesboro @ Shippensburg – Girls     Boys

Kennard-Dale and Northeastern @ Susquehannock – Girls    G Team    Boys    B Team

Conestoga Valley and Hempfield @ Manheim Township – Girls  1     2   Boys  1    2

Dallastown, Eastern York, Littlestown, and South Western @ Fairfield – Girls  G Team

Lancaster Catholic @ Elco – Girls     Boys

N. Lebanon and Pequea Valley @ Annville-Cleona – Girls     Boys

Columbia and Lancaster Mennonite @ Octorara – Girls     Boys

Cedar Crest @ JP McCaskey – Girls     Boys

Bermudian Springs, Central York, and Dover @ Delone Catholic – Girls    Boys    Team 

Solanco @ Donegal – Girls     Boys

Lebanon and Warwick @ Penn Manor – Girls     Boys

Chambersburg, Covenant Christian, and Lower Dauphin @ Central Dauphin –                   Girls   G Team   Boys   B Team

Cocalico and Elizabethtown @ Lampeter Strasburg – Girls     Boys

Cumberland Valley and Mifflin County @ Carlisle – Girls     Boys

Garden Spot and Manheim Central @ Ephrata – Girls     Boys

Biglerville, Red Lion, Spring Grove, and York Suburban @ York Tech – Girls   G Team   Boys   B Team

Mechanicsburg and Susquehanna Township @ Palmyra – Results

September 24, 2022

PIAA Foundation – Results

Carlisle Invitational – Results

Council Rock Invitational – Results

Crimson Hawk Invitational – Girls     Boys

Penncrest Invitational (Reading High) – Girls     Boys

Souderton Invitational (Twin Valley girls) – Girls 

September 21, 2022

Kiski Prep, Portage, and West Shamokin @ River Valley – Girls     Boys

CD East, Greenwood, Halifax, Middletown, Newport, Shalom, and Shippensburg @ Susquenita – Girls     Boys 1     Boys 2

Dallastown and York Catholic @ Biglerville – Girls     Boys     Team

September 20, 2022 (*LL League on bye week)

Delone Catholic, Eastern York, Kennard-Dale, and red Lion @ New Oxford – Girls     Boys     Team

Greencastle Antrim vs Boiling Springs (@Big Spring) – Girls     Boys

Greencastle-Antrim @ Big Spring – Girls     Boys

Bermudian Springs, Susquehannock, and York Tech @ South Western – Girls     Boys     Team

Berks Catholic, Muhlenberg, and Schuylkill Valley @ Fleetwood – Girls     Boys

Northern and West Perry @ Gettysburg – Girls     Boys

Carlisle and CD East @ Chambersburg – Girls     Boys

Daniel Boone, Governor Mifflin, and Wilson @ Exeter Township – Girls     Boys

Dover, Fairfield, Northeastern, and York Suburban @ John Rudy – Girls     Boys      Team

Waynesboro @ James Buchanan – Girls     Boys

Red Land @ Mechanicsburg – Girls     Boys

Cedar Cliff and Hershey @ Palmyra – Results

Conrad Weiser, Hamburg, and Wyomissing @ Kutztown – Girls     Boys

Oley Valley and Tulpehocken @ Twin Valley – Girls     Boys

September 17, 2022

Ben Bloser Invitational – AAA Boys:

Ben Bloser Invitational – AAA Girls:

Ben Bloser Invitational – AA Boys:

Ben Bloser Invitational – AA Girls:

Ben Bloser Invitational – A Boys: 

Ben Bloser Invitational – A Girls:

Briarwood Invitational – Boys     (Gettysburg and Twin Valley Boys)

Canes Invitational – Girls     Boys     Scores

Altoona Mt. Lion Invitational – Girls     Boys

September 14, 2022

Central Cambria @ Forest Hills – Summary     Scores

Juniata and Upper Dauphin @ Susquenita – Girls     Boys

Cambria Heights, Portaged Richland @ Homer Center – Girls     Boys

September 13, 2022

Conrad Weiser, Governor Mifflin, and Muhlenberg @ Oley Valley – Girls     Boys

Lampeter Strasburg @ Manheim Central – Girls     Boys

State College @ Carlisle – Girls     Boys

Central York, Kennard-Dale, and South Western @ York Catholic (John Rudy) – Girls     Boys      Team

Biglerville and Dover @ Eastern York – Results

Donegal and Ephrata @ Elizabethtown – Girls     Boys

Exeter Twp, Kutztown, and Tulpehcoken @ Schuylkill Valley – Girls     Boys

Manheim Township @ Warwick – Girls     Boys

Bermudian Springs, Fairfield, and West York @ Red Lion – Girls     Boys     Teams

Cocalico and Garden Spot @ Solanco – Girls     Boys

ELCO and N. Lebanon @ Lancaster Mennonite – Girls     Boys

Delone Catholic, Spring Grove, and Susquehannock @ Dallastown – Girls     Boys     Team

JP McCaskey and Penn Manor @ Conestoga Valley – Girls     Boys

Berks Catholic, Hamburg, and Reading @ Daniel Boone – Girls     Boys

Anchor Christian, Littlestown, New Oxford, and York Tech @ Northeastern – Girls     Boys     Team 

Hempfield and Lebanon @ Cedar Crest – Girls     Boys

Gettysburg vs Greencastle Antrim (@Ship) – Girls     Boys

Gettysburg @ Shippensburg – Girls     Boys

Columbia and Pequea Valley @ Lancaster Catholic – Girls     Boys

Octorara @ Annville-Cleona – Girls     Boys

Mifflin County @ Chambersburg – Girls     Boys

Fleetwood, Twin Valley, and Wilson @ Wyomissing – Girls     Boys

Cedar Cliff and Mechanicsburg @ Lower Dauphin – Results

Central Dauphin and CD East @ Cumberland Valley – Girls     Boys

September 10, 2022

United Invitational – Girls     Boys

Unionville 2-Mile Bash – Girls     Boys

Centaur Invitational – Girls     Boys

LVC Dutchmen Invite – Girls     Boys

PTXC 13 – Girls Gold     Girls Blue     Boys Gold     Boys Blue

Red, White, and Blue Class AAA – Girls     Boys

Red, White, and Blue Class AA – Girls     Boys

September 9, 2022

Red, White, and Blue Class A – Girls     Boys

PSU Spiked Shoe Invitational – Girls     Boys

September 8, 2022

Bermudian Springs, Kennard-Dale, and Littlestown @ Biglerville – Girls    Boys    Team

Susquehannock, West York, and York Suburban @ Eastern York – Results

CS of York, New Oxford, South Western, and Spring Grove @ Dover – Girls     Boys     Team

Delone Catholic, Fairfield, York Tech @ York Catholic – Girls     Boys     Team

Central York, Dallastown, and Red Lion @ Northeastern – Girls    Boys    Team

September 7, 2022

Greenwood, Newport, SJCA, Susquenita, and U. Dauphin @ Juniata – Girls     Boys

Portage and United @ Purchase Line – Girls     Boys

September 6, 2022

Waynesboro and West Perry @ Greencastle-Antrim – Girls     Boys    Team 

Mechanicsburg @ Hershey – Girls     Boys

Big Spring and James Buchanan @ Gettysburg – Girls   G Team  Boys   B Team

Muhlenberg, Reading, and Wyomissing @ Exeter Township – Girls     Boys

Cedar Crest and Penn Manor @ Manheim Township – Girls     Boys

Governor Mifflin, Schuylkill Valley, and Twin Valley @ Hamburg – Girls     Boys

Lancaster Mennonite @ Pequea Valley – Girls     Boys

Annville-Cleona and Columbia (DNR) @ ELCO – Girls     Boys

JP McCaskey and Warwick @ Hempfield – Girls     Boys

Donegal and Manheim Central @ Cocalico – Girls     Boys

Chambersburg and Cumberland Valley @ State College – Girls     Boys

Palmyra and Red Land @ Lower Dauphin – Girls     Boys

Daniel Boone, Fleetwood, Tulpehocken @ Conrad Weiser – Girls     Boys

Ephrata and Solanco @ Lampeter Strasburg – Girls     Boys

Lancaster Catholic, N. Lebanon @ Octorara – Girls     Boys

Elizabethtown @ Garden Spot – Girls     Boys

Berks Catholic, Kutztown, Oley Valley @ Wilson – Girls     Boys

Conestoga Valley @ Lebanon – Girls     Boys

September 3, 2022

Saint Francis University Red Flash HS Invitational – Girls    Boys

Big Valley Invitational – Girls     Boys

Hood College HS Invitational – Girls    Boys

Northampton Invitational – Girls     Boys

Bear Mountain River Run – Girls     Boys

September 2, 2022

Enos Yeager Invitational – Girls     Boys     JV Boys

2022 Diocesan Championship – Girls     Boys

Twin Valley Kick Off 2022 – Girls     Boys

August 31, 2022

Portage @ Penn Cambria – Complete Results

Run for Chocolate – Complete Results

August 27, 2022

Riverside Night Invitational – Girls Div 1    Girls Div 2/3    Boys Div 1    Boys Div 2/3

August 26, 2022

HOKA Oakbourne Relays – Girls     Boys

Keystone Cup (@Lower Dauphin) – Girls     Boys

Spring Ford 2 Mile Pre-season (SCRIMMAGE) – Girls     Boys

August 23, 2022

Annville-Cleona @ Palmyra (SCRIMMAGE) – Girls     Boys

Chambersburg @ Greencastle-Antrim (SCRIMMAGE) – Girls      Boys